مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا:

ایران باید حضور مؤثری در فضا داشته باشد

ایران باید حضور مؤثری در فضا داشته باشد

به گزارش ابرنت مشاورعالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اینکه بشریت تا ۳۰ سال دیگر با جهانی جایگزین روبرو می شود، اظهار داشت: باید جایگاه ایران را برای دنیای جدید تعریف کنیم؛ ایران باید حضور موثر در فضا داشته باشد.به گزارش ابرنت به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به دعوت رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از توانمندی های تحقیقاتی و اجرایی این پژوهشگاه بازدید کرد.
ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد
وی در جمع مدیران و محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به روندهای تغییر و تحولات جهانی و ضرورت آینده پژوهی اظهار داشت: جهان کنونی با سرعتی بالا درحال تغییر و تحول است و بشریت تا سی سال آینده با جهانی جایگزین روبرو خواهد شد و باید برای دنیای جدید، جایگاه ایران را تعریف نماییم.
سرلشکر صفوی در ادامه با تبیین روندهای کلان تغییرات جهانی اظهار داشت: بر مبنای پیشبینی ها، تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت جهان به حدود ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر خواهد رسید، جمعیت شهر نشین بالای ۷۵ درصد جمعیت جهان را شکل می دهند و پیشرفت تکنولوژی های جدید در حل مشکلات جمعیت تاثیر شگرفی ایفا خواهد نمود.
وی افزود: با کاهش نسبی فقر و گسترش طبقه متوسط در جهان و گسترش دستاوردهای آموزشی و استفاده همگانی از ارتباطات و فناوری های جدید، خصوصاً در زمینه های تولید و ساخت در همه عرصه ها، افراد بشر قدرتمند می شوند.
سرلشکر صفوی ضمن اشاره به توسعه تکنولوژی های جدید برپایه فناوری های فضایی و حضور در فضا بعنوان یکی از روندهای کلان تغییرات جهانی اضافه کرد: ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد و سال جاری چندین ماهواره با کاربردهای مختلف به فضا پرتاب کند. نیروهای مسلح می توانند در این عرصه پیشتاز باشند.
جابجایی قدرت از غرب به شرق درحال شکل گیری است
سرلشکر صفوی تغییرات بنیادین در جابه جایی قدرت را یکی دیگر از روندهای کلان تغییرات جهانی دانست و افزود: به نظر اغلب صاحب نظران ژئوپلیتیک حوزه های روابط بین الملل و علوم سیاسی، در قرن حاضر جابه‎جایی قدرت از غرب عالم به شرق عالم به آرامی درحال شکل گرفتن است و مبانی قدرت عبارتست از اقتصاد، فرهنگ و علوم و فناوری های نوین و جغرافیا.
به گفته وی، جهان کنونی شاهد چند قطبی شدن قدرت خواهد بود که یکی از قدرت های مطرح جهان فعلی قدرت آسیا مرکب از چین، هند، ژاپن و روسیه است و از طرفی بروز و ظهور قدرت جدید جهان اسلام با عنایت به توانمندی های فرهنگی و تمدنی و اقتصاد مبتنی بر انرژی فسیلی و قدرت فناوری و جمعیت و جغرافیای به هم پیوسته از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام، حتمی و قطعی است.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک قدرت منطقه ای در غرب آسیا لازم است بر مبانی قدرت چهارگانه فوق، روابط خودش را با قدرت های آسیایی و کشورهای پیرامونی یعنی ۱۵ کشور همسایه و کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مشخص نماید.
مشاور عالی مقام معظم رهبری قدرت گیری شرکتهای بزرگ اقتصادی را یکی دیگر از روندهای تغییرات قدرت جهانی دانست و اظهار داشت: با پیشرفت محیرالعقول فناوری نوین، بازیگران غیر دولتی و شرکتهای بزرگ اقتصادی احتمالاً سردمدار رویارویی با دولت ها خواهند بود.
لزوم برنامه ریزی کلان برای تبیین جایگاه ایران در ۳۰ سال آینده
این استاد دانشگاه با بیان ضرورت برنامه ریزی کلان و دراز مدت و تبیین جایگاه کشور در قدرت جهانی طی ۳۰ سال آینده اظهار داشت: به نظر می آید کشور و ملت ما و دولت ها باید برنامه ۳۰ سال آینده خویش را مشخص کنند و دولت ها باید با یک نگاه آینده پژوهانه به روندهای جهانی جایگاه کشور را در ۳۰ سال آینده ترسیم کنند. یکی از این حوزه ها حوزه تکنولوژی های جدید است که باید جایگاه کشور در این عرصه مشخص شود.
وی افزود: دولت آینده باید سند استراتژیک جامع شامل تمام حوزه های علمی – فناوری را در برنامه بگنجاند. تا ۳۰ سال آینده احتمالاً جمعیت کشور با همین نرخ رشد به حدود ۱۰۰ میلیون نفر نزدیک خواهد شد و جمعیت شهر نشین ما به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید. تأمین نیازهای اساسی این جمعیت از غذا – پوشاک، آب و مسکن و بهداشت و اشتغال و … برای دولت مردان آینده یک اصل است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در ادامه به زمینه های همکاری بین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و این پژوهشگاه به دنبال عقد تفاهمنامه همکاریهای علمی و پژوهشی که قبلاً به امضا رسیده بود، پرداخت.
سرلشکر صفوی از پژوهشکده ها و آزمایشگاه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون آزمایشگاه سنجش EIRP وسایل برد کوتاه، امنیت و مرکز داده و … بازدید کرد و با دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنا شد.
همچنین در این دیدار وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ICT گزارشی از فعالیتهای اخیر پژوهشگاه همچون مخابرات ماهواره، پروژه ذائقه سنجی، هوش مصنوعی، ابر رایانه سیمرغ و سامانه پیشبینی کرونا و … عرضه کرد.
تفاهم نامه همکاریهای علمی و پژوهشی، پیشتر میان پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف هم افزایی در پیشبرد مأموریت ها و وظایف علمی- پژوهشی منعقد شده بود.
در این دیدار بر ارتقای بهره وری و بهره برداری علمی و پژوهشی از راه به اشتراک گذاری تجارب و دستاوردها و برقراری تعامل و همکاری پژوهشی مؤثر در حوزه های تخصصی بین دو مجموعه، همینطور طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی در سطوح راهبردی، بهره برداری و استفاده مشترک از بانکهای اطلاعات علمی چاپی و دیجیتال، بهره گیری مشترک از سرمایه انسانی علمی و پژوهشی، همکاری در فرایندهای علمی و پژوهشی و هم همکاری و مشارکت در برگزاری فعالیتهای مشترک فرهنگی، کارگاه های آموزشی، نشست و همایش های تخصصی و تولید آثار علمی- پژوهشی تاکید گردید.


منبع:

1400/03/13
11:36:04
0.0 / 5
897
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ابر نت