مقایسه اردیبهشت امسال با سال گذشته؛

نقشه ماهواره ای حداكثر دمای سطح زمین منتشر گردید

نقشه ماهواره ای حداكثر دمای سطح زمین منتشر گردید

نتایج حاصل از پردازش تصاویر ماهواره های سنجشی از حداکثر دمای سطح زمین در کشور، نشان داده است که استانهای شمالی و ‏شمال غربی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ نسبت به سال جاری دمای پایین تری داشتند.


به گزارش خبرنگار‬ مهر، ‬ سازمان‬ فضایی‬ ایران نقشه ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین در کشور را منتشر نمود. با استفاده از ‏تصاویر ماهواره ترا و اکوا (سنجنده مادیس)، نقشه حداکثر دمای سطح زمین در کشور طی اردیبهشت ماه سالهای ۱۳۹۹ و ‏‏۱۴۰۰ مورد پایش و مقایسه قرار گرفت. بررسی نتایج حاصل از پردازش تصاویر نشان داده است که استانهای شمالی و ‏شمال غربی کشور در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ نسبت به اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از دمای پایین تری برخوردار بوده اند. در این نقشه اختلاف دمای کشور بین گرم ترین و سردترین نقطه حدود ۶۲ درجه سانتیگراد است.


بالاترین سطوح گرمایی در اردیبهشت ۱۳۹۹، در بخش هایی از استانهای مذکور در تصویر بالا به رنگ قهوه ای نمایش داده شده است. مناطق با پوشش گیاهی، مرتفع و پوشیده از برف دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمایی در ارتباط با نواحی عاری از پوشش گیاهی است. بررسی نتایج حاصل از پردازش تصاویر و مقایسه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در اردیبهشت ماه سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نشان داده است که بیشترین سطح تمرکز این نوع از دما در استانهای ایلام، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد، و خراسان جنوبی است. مناطق مذکور بیشتر از ۶۰ درجه سانتیگراد دما را به خود اختصاص داده اند. میانگین دمای روزانه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بیش تر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ بوده است.
کم ترین مقدار میانگین دما در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در ارتباط با ۱۳ اردیبهشت (حدود ۳۶ درجه سلسیوس) و بیشترین مقدار میانگین دما مربوط در ۷ اردیبهشت (حدود ۴۶.۱ درجه سلسیوس) است.


منبع:

1400/03/09
10:57:24
1200
0.0 / 5
تگهای خبر: ماهواره
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ابر نت