در گفت وگو با ابرنت اعلام شد

آغاز عرضه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز

آغاز عرضه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز

به گزارش ابرنت رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح ابر کامپیوتر سیمرغ از امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه اطلاع داد و اظهار داشت: این ابر کامپیوتر از امروز با ظرفیت نیم پتافلاپس مبادرت به عرضه سرویسهای پردازشی برای نهادها و مراکز مختلف تحقیقاتی خواهد نمود.


دکتر وحید یزدانیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پروژه ابررایانه سیمرغ را از یک سال و نیم قبل آغاز کردیم، اضافه کرد: در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ما به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر مبادرت به اجرای این پروژه کردیم.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۱۰ سال قبل تجربه موفقی در زمینه طراحی و پیاده سازی ابر کامپیوتر را داشته است که این ابر کامپیوتر برای پردازش های کمتر از "ترافلاپس" بوده است، ولی در پروژه "سیمرغ" از آنجایی که دانش فنی این طرح در دانشگاه امیرکبیر وجود داشت، ازاین رو این طرح را به صورت مشترک پیاده سازی کردیم. (فلاپس یا عملیات ممیّز شناور در ثانیه واحد اندازه گیری سرعت پردازش داده ها توسط کامپیوتر است. هر ترافلاپس معادل یک تریلیون (یا ۱۰ به توان ۱۲) عملیات ممیز شناور بر واحد ثانیه است.)
یزدانیان، تصریح کرد: برای آنکه بدانیم که چه میزان ظرفیت پردازش در کشور مورد نیاز است، جلسات مفصلی را با بخش خصوصی که احتیاج به پردازش های ابر کامپیوتر دارند، داشتیم و بر این اساس نیازهای پردازشی کشور را استخراج کردیم.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان نتایج به دست آمده از این جلسات که منجر به اجرایی شدن پروژه ابر کامپیوتر سیمرغ شد، خاطرنشان کرد: این پروژه امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه افتتاح می شود.
جزئیات سیمرغ
یزدانیان ضمن اشاره به جزئیات پروژه ابر کامپیوتر "سیمرغ" اظهار داشت: ظرفیت پردازشی "سیمرغ" که امروز ۲۶ اردیبهشت ماه افتتاح می شود، نیم پتافلاپس است؛ ولی در بازه زمانی دو ماهه به یک پتافلاپس خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه دانش فنی و طراحی این پروژه در کشور موجود است، افزود: توسعه نرم افزاری و بعضی از تجهیزات آن در داخل کشور موجود بوده و بخشی از تجهیزات این پروژه از خارج از کشور تأمین شده است.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به کاربردهای گسترده این ابر کامپیوتر، تصریح کرد: این ابر کامپیوتر کاربردهای گسترده ای دارد؛ ازاین رو از امروز که افتتاح می شود، سرویسهای پردازشی را به حوزه های مختلف علمی و کسانی که داده در اختیار دارند و قصد پردازش این داده ها را دارند، عرضه می کند.
وی پردازش داده های ترافیکی و حمل و نقل، داده های هواشناسی و تحلیل های هوش مصنوعی را از زمینه های خدماتی "سیمرغ" نام برد و خاطرنشان کرد: در هر حوزه ای که Big Data وجود داشته و احتیاج به تحلیل این داده باشد، میتوان از خدمات این ابر کامپیوتر بهره برد.
یزدانیان، ساخت انیمیشن و پردازش تصویر را از دیگر خدمات این ابررایانه دانست و ابراز امیدواری کرد که با آغاز به کار این طرح، عرضه سرویس این سامانه آغاز شود و به تدریج هم کلیه سرویسهای این ابر کامپیوتر زیر بار خواهد رفت و متقاضیان می توانند از خدمات آن استفاده کنند.
نیاز پردازشی کشور
وی با اشاره به اینکه تا دو ماه آینده ظرفیت پردازشی این سامانه به یک پتافلاپس خواهد رسید، اظهار داشت: البته رسیدن ظرفیت پردازشی "سیمرغ" به یک پتافلاپس عدد خوبی است، ولی این میزان ظرفیت، کل نیازهای پردازشی کشور را مرتفع نخواهد کرد.
یزدانیان تصریح کرد: نیاز پردازشی کشور حداقل 10 برابر این میزان است؛ ازاین رو در گام های بعدی باید به سمت مرتبه های بالاتر پردازشی "هگزا فلاپس" حرکت نماییم که با عنایت به زیر ساخت هایی که فراهم گردید، در مدت یک تا دو سال بتوانیم به ظرفیت های اگزا فلاپس هم برسیم.
منبع:

1400/02/26
20:04:10
0.0 / 5
918
تگهای خبر: ارتباطات , خدمات , سرویس , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ابر نت