طنز سه كلمه ای:

كپی كارت هوشمند

كپی كارت هوشمند

به گزارش ابرنت در حالیکه دریافت کُپی مدارک هویتی از جانب دستگاههای اجرایی در بعضی از استان ها ممنوع شده و یکی از مصداق های دولت الکترونیک، حذف کاغذبازی ها از فرایند اداری است، همچنان یکی از الزامات ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، عرضه کپی کارت ملی داوطلبان است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، راه اندازی دولت الکترونیکی سازوکاری است به جهت اینکه جایگزین پاسخگویی حضوری به درخواست های مردم باشد تا گرفتن مجوزها سریع و آسان شود. به ادعای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با ایجاد مرکز ملی تبادل اطلاعات، تمام دستگاههای دولتی از راه مسیری امن و مستقل از اینترنت به هم متصل شدند تا تبادل اطلاعات و داده های مورد نیاز افراد را با دقت و سرعت صورت گیرد. با اتصال همه دستگاه ها به این مرکز و به علت وجود اطلاعات مردم در این سامانه، دیگر نیازی به ارائه انبوهی از کپی اسناد، مدارک، شناسنامه، کارت ملی، عکس و سایر مدارک کاغذی نیست.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۹۸ با تکیه بر این که مردم باید از ارزان ترین و کوتاه ترین مسیر، خدمات الکترونیکی دریافت نمایند و آنان را نباید در راهروهای ادارات و سازمان ها سرگردان کرد، گفته بود: تمام تلاش ما از آغاز دولت یازدهم، ایجاد و تقویت دولت الکترونیک و حذف کاغذ از سیستم اداری بوده تا بدین سان مردم هنگام رفتن به اداره و یا سازمانی، صرفاً با عرضه همان کارت ملی هوشمند خود، دیگر مجبور نباشد برای یک کار ساده ده ها برگ کپی از مدارکشان ارائه نمایند. کارت ملی را هوشمند کردیم اما متاسفانه شاهدیم همچنان مردم برای رفتن به برخی ادارات، ناچارند چندین برگ کپی مدارک همراه خود ببرند.
روحانی با اشاره به اینکه کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد، اظهار داشته بود: می خواهیم کار مردم، وقتی در اداره ای وارد می شوند، پیشخوان و میز خدمت فقط با یک کارت انجام گیرد. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد. همه کار را باید با آن کارت انجام دهد، اگر مجوز روزنامه هم می خواهد بگیرد، با آن کارت باید انجام بگیرد. بیمه، مالیات و یا اعتراض کند، با همان کارت. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد. آن چیزی که ما از دولت الکترونیک انتظار داریم، یک کارت است برای همه کار.
همینطور سال قبل در بعضی از استان های کشور، پیرو بخشنامه ای از جانب سازمان اداری و استخدامی، طرح احراز اصالت هویت برخط اجرا و اخذ کپی مدارک هویتی توسط دستگاههای اجرایی ممنوع شد. به باعث این بخشنامه، دستگاههای اجرایی موظف شدند جهت نحوه استعلام های برخط و رفع موانع حقوقی و قانونی احتمالی با سازمان ثبت احوال به تفاهم برسند، به نحوی که دریافت کپی مدارک هویتی در فرآیندهای ارائه خدمات به شهروندان به صورت کامل حذف شود.
حال با وجود گذشت دو سال از این اظهارات و حتی ممنوعیت دریافت کُپی مدارک هویتی از جانب دستگاههای اجرایی، هنوز هم در بعضی از ادارات، یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام کارهای اداری، کپی کارت ملی است، کارت ملی که هوشمند شده تا از کاغذبازی ها جلوگیری نماید، نمونه اش ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری که کپی شناسنامه و کارت ملی را از مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام اعلام نموده است.


رضا باقری اصل -دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- درباره این مورد در توییتر نوشت: تمام سرویسهای الکترونیکی مورد نیاز برای هرنوع ثبت نام الکترونیکی در مرکز ملی تبادل اطلاعات‬⁩ فراهم است. هویت، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوء پیشینه، بدهی مالیاتی، بیمه تأمین اجتماعی، ‏ اما آیین کشورداری را باید در کپی دوروی کارت هوشمند ملی جستجو کرد.
مهدی یوسف زاده -پژوهشگر حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم با انتقاد از این روند در توییتر نوشت: برای ثبت نام ریاست جمهوری، کپی پشت و رو از ⁧‫کارت ملی هوشمند‬⁩ نیاز است. وقتی در کشوری کارت ملی به اصطلاح هوشمند صادر شده چه نیازی به کپی آن است؟
وقتی همه اطلاعات هویتی فرد از راه شماره ملی قابل فراخوانی هست چه نیازی به کپی شناسنامه است؟ بانک ها هنوز برای بیشتر خدمات بانکی علاوه بر کارت ملی از شهروندان درخواست ⁧‫شناسنامه‬⁩ می کنند. وقتی کارت ملی هوشمند صادر می نماییم چه نیازی به فراخوانی و ثبت نام و پرداخت هزینه برای صدور مجدد کارت نظام وظیفه داریم؟ واقعا کاربرد این کارت ملی هوشمند که دریافتش را ⁧‫اجبار‬⁩ کردیم کجاست؟1400/02/22
22:27:30
0.0 / 5
959
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ابر نت