بزرگترین خط لوله بنزین آمریكا در پی حمله باج افزاری بسته شد

بزرگترین خط لوله بنزین آمریكا در پی حمله باج افزاری بسته شد

اپراتور بزرگترین خط لوله بنزین آمریکا در پی حمله باج افزاری، کل شبکه خود که منبع حدودا نیمی از تامین سوخت کرانه شرقی این کشور است را تعطیل کرد.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، شرکت کلونیال پایپ لاین در کوشش برای ازسرگیری فعالیتهایش است و یک شرکت امنیت سایبری را برای تحقیق درباره این مورد استخدام کرده است. مقامات اجرایی و سایر سازمانهای فدرال هم آگاه شده اند.

به گفته هم اکنون لیسکا، تحلیلگر ارشد تهدید در شرکت امنیت سایبری "رکوردِد فیوچر"، به نظر می آید در این حمله از یک گروه باج افزاری به نام دارک ساید استفاده شده است.

شرکت کلونیال با ظرفیت حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز در سیستم خود از تگزاس و کارولینای شمالی و یک خط دیگر به ظرفیت ۹۰۰ هزار بشکه در روز به نیویورک، شاهرگ نیمه شرقی آمریکا به شمار رفته و منبع اصلی بنزین، دیزل و سوخت جت برای کرانه شرقی است.

تهدیدات هک برای زیرساختهای حیاتی رو به افزایش بوده و سبب شده است کاخ سفید با برنامه ای برای افزایش امنیت نیروگاهها و شرکتهای نیرو و انرژی واکنش نشان دهد. نگرانی ویژه ای در مورد خطوط لوله وجود دارد چونکه نقش محوری در خیلی از بخشهای اقتصاد آمریکا ایفا می کنند.

جدیدترین حمله سایبری در شرایطی روی داده که صنعت انرژی آمریکا با کاهش محدودیتهای کرونایی، آماده سفرهای تابستانی و تقاضای بالاتر برای سوخت می شود. همینطور این حمله یادآوری ناخوشایندی از حادثه مشابهی است که سبب شد سیستمهای ارتباطی چندین اپراتور خط لوله گاز طبیعی آمریکا در سال ۲۰۱۸ از کار بیافتند.

هکرها در حملات باج افزاری، نرم افزار مخرب را به شبکه های شرکتها و سازمانها ارسال می کنند که به رمزنگاری اطلاعات می پردازند و سیستمها تا زمانی که قربانیان باج پرداخت نکنند، قفل می مانند. این باج از صدها دلار تا میلیونها دلار می رسد که در چارچوب رمزارز پرداخت می شود.

شبکه های فناوری اطلاعات شرکتهای نیرو و انرژی که ایمیل و سایر فعالیت های روتین از راه آنها انجام می شود معمولا از شبکه های فناوری عملیاتی که اعمال واقعی مانند تحویل برق یا گاز طبیعی را کنترل می کنند، جدا هستند و بنابراین اقدام کلونیال در تعطیلی هر دو شبکه غیرمعمول به حساب می آید.

بسیاری از شرکتها باج را پرداخت کرده و اطلاعاتشان را بازپس می گیرند اما حتی زمانی که این اتفاق روی می دهد، بنا بر احتیاط بخشهای بزرگی از شبکه خویش را تعطیل می کنند تا خدمات اضطراری را احیا کرده و به دنبال نشانه هایی از احتمال دسترسی هکرها به سیستمهای حیاتی برای علل دیگری مانند جاسوسی یا حملات مخرب بیشتر می گردند.

کلونیال روز جمعه اعلام نموده بود که مشکلات شبکه دارد. کارکنان کلونیال تلفنی به مشتریانشان درباره مشکلات فنی اطلاع داده بودند اما درباره منشا این مشکلات توضیح نداده بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر این اختلال برطرف نشود، بازارهای سوخت روز دوشنبه بهم خواهند ریخت. موسسه امریکن پترولیوم که گروه تجاری صنعت نفت آمریکاست اعلام نموده است وضعیت را زیر نظر دارد.
1400/02/19
21:13:30
0.0 / 5
1065
تگهای خبر: باج افزار , خدمات , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ابر نت