دستاوردهای مهم فضایی در سال ۹۹؛

تحویل ۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران

تحویل ۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران

به گزارش ابرنت پس از تحویل ماهواره های ˮپارس- ۱ˮ، ˮناهیدˮ، ˮطلوعˮ و ˮظفر- ۲ˮ به سازمان فضایی، این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و ماهواره ˮپارس-۱ˮ هم بعد از تحویل به این سازمان در حال انجام هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در نیمه های بهمن ماه سال قبل اولین پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر ترکیبی ذوالجناح با هدف تست زیرمداری با دستیابی به فناوری قدرتمندترین موتور سوخت جامد انجام شد. البته پیش از آن و در اواخر سال ۱۳۹۸ و بعد از اخبار عدم موفقیت ماهواره بر "سیمرغ" در قرار دادن ماهواره "ظفر" در مدار، خبر از آزمایش نسل جدید و متفاوتی از ماهواره برهای ایرانی به نام "ذوالجناح" منتشر گردید.
ذوالجناح ماهواره بری با سوخت جامد است که توسط صنایع فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده و مقرر است در نخستین مأموریت خود ماهواره ای با وزن حداکثر ۲۲۰ کیلوگرم را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد. در بعضی اخبار مدار موردنظر برای این مأموریت ۲۵۰ و در بعضی ۵۰۰ کیلومتر ذکر شده است.
بنا به قول سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع، این ماهواره بر سه مرحله ای که از نظر خصوصیت های فنی قابل رقابت با ماهواره برهای روز دنیا است، دارای دو مرحله پیشرانش جامد و یک مرحله با پیشرانش مایع است و توانایی حمل ماهواره تا وزن ۲۲۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری را داراست.
مهندس حسینی در همین رابطه اظهار داشت: از مهم ترین دستاوردهای این آزمایش فضایی، دستیابی به قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشور با تراست بیشتر از ۷۵۰ تن و صحه گذاری سایر فناوری های نوین به کار رفته در این محصول است. در واقع در این ماهواره بر، قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع درباره موتور این ماهواره بر هم اظهار داشت: این موتور حتی نسبت به موتورهای نظامی، قدرتمندترین موتور سوخت جامد است. قطر مرحله اول آن ۱.۵ متر است، تراست ۷۵ تن از آن گرفته ایم که قابلیت ارتقاء تا ۱۰۰ تن را هم دارد که این مورد برای نخستین بار در موتورهای سوخت جامد است.
مهندس حسینی در توضیح چرایی استفاده از سوخت مایع در مرحله پایانی ماهواره بر ذوالجناح، اظهار نمود: در مراحل بالایی ما احتیاج به زمان سوزش های بالایی داریم، در ذوالجناح ۳۰۰ ثانیه به بالا پرواز داریم، کنترل پذیری و دقت تزریق ماهواره به مدار هم با استفاده از سوخت مایع بیشتر می شود.
وی درباره خانواده ماهواره برهای ایرانی، اظهار داشت: ماهواره بر سیمرغ یک محصول میانی است و ما در آینده به ماهواره بر "سریر" خواهیم رسید که یک تُن محموله را در ارتفاع ۱۰۰۰ کیلومتری قرار می دهد. با "سروش" هم می توانیم در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری حدود ۱۵ تن محموله قرار دهیم؛ ما مقرر است با ماهواره بر "سروش" ماهواره در مدار زمین آهنگ قرار دهیم. وقتی به "سریر" رسیدیم، عملا دیگر "سیمرغ" از رده خارج می شود و برای محموله های سبک تر هم از "ذوالجناح" استفاده خواهیم کرد.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع افزود: از خصوصیت های ذوالجناح این است که نیازی به پایگاه پرتاب ثابت ندارد و می تواند به صورت متحرک پرتاب شود. امروز بحث منظومه سازی با استفاده از ماهواره های سبک بسیار متداول می باشد، منظومه سازی در فضا لازمه اش این است که از زوایای میل مداری متفاوت بتوانیم پرتاب را انجام دهیم که این کار با ذوالجناح امکان پذیر است.
در کنار این موفقیت، پارسال اخباری در زمینه تحویل ۴ ماهواره "پارس- ۱"، "ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" به سازمان فضایی منتشر گردید.
پروژه ماهواره مخابراتی "ناهید- ۲" طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمد. این ماهواره یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام مأموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است.
این ماهواره قابلیت انجام مأموریت های گوناگونی را دارد که در دو دسته "اولیه" و "ثانویه" تعریف شده اند. در مأموریت های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی های اساسی مورد نیاز، همچون آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی ۲ سال است.
ماهواره "پارس- ۱" مهم ترین ماهواره ای است که سال قبل آماده شد. این ماهواره سنجش از دور پیشرفته ترین ماهواره ای است که تا امروز در ایران ساخته شده است. ماهواره "طلوع" هم از دیگر ماهواره های سنجشی کشور است که بخشی از فناوری های "های تک" در آن مورد استفاده قرار گرفته است.
تحویل ماهواره "پارس- ۱" به سازمان فضایی از جانب پژوهشگاه فضایی از دیگر موفقیت محققان حوزه فضایی پارسال است. با وجود تمام محدودیت های شیوع کرونا، این پروژه مطابق با زمان بندی تعیین شده به اتمام رسید و تمام تست های مورد نیاز را با موفقیت پشت سر گذاشت. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال انجام هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب است.
الان و پس از تحویل گیری ماهواره های "پارس- ۱"، "ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری "سامان" هم مراحل پایانی خویش را می گذراند.1400/01/11
20:08:22
0.0 / 5
909
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ابر نت