تسریع در اجرایی شدن سلامت الكترونیك

تسریع در اجرایی شدن سلامت الكترونیك

به گزارش ابرنت تسریع در اجرایی شدن سلامت الکترونیک و ایجاد سه رکن تنظیم گر، زیرساخت و اپراتور سلامت دیجیتال کشور، همکاری بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی در اجرای معماری سامانه پایانه های فروشگاهی، توسعه کشاورزی هوشمند و پنجره واحد خدمات استانی از مصوبات آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات بود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، بارها از جانب کارشناسان گفته شده اگر در جهت تسریع راه اندازی دولت الکترونیکی تلاش نماییم، فساد کاسته می شود و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یک ساختمان اداری بروند. در نتیجه با «دولت همراه» به جای این که نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات رجوع کنند، میتوان خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم عرضه داد. این خصوصیت متمایز دولت همراه نسبت به گروه هاست.
این روزها و در شرایطی که به علت انتشار کرونا در کشور، یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از گسترش بیشتر این ویروس، تا حد ممکن خانه نشینی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عنوان شده، دولت الکترونیک و عرضه خدمات دولتی به صورت غیرحضوری و الکترونیکی یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند مورد توجه افرادی که به این خدمات نیاز دارند، قرار گیرد.
رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات - درباره تراکنش های مرکز ملی تبادل اطلاعات ( از ارکان توسعه زیرساخت دولت الکترونیکی) گفته بود تعداد تراکنش های سالانه از ۱۰۳ میلیون در سال ۱۳۹۶، به بیشتر از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تراکنش در سال ۱۳۹۹ رسید و به همین تعداد رفت وآمدها وصدورنامه ها کم شده است. همینطور تعداد دستگاههای سرویس دهنده و سرویسهای عرضه شده از ۲۵ و ۲۸۲ در سال ۱۳۹۶، به ۵۶ و۹۶۱ در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
وی ضمن اشاره به ضوابطی که در کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی مصوب شده است، گفته بود سند توافق نامه سطح خدمات، انتشار داده باز در درگاه ملی دولت، اجبار به استعلام مدرک تحصیلی و حذف کاغذ، پایگاه تقسیمات کشوری، اجبار صحت سنجی کلی متقاضیان انحصار ورثه، خدمت غیرحضوری و حذف کاغذ در بیمه شخص ثابت، تعیین نقاط کسب و کار مکان محور، جلوگیری از بروز مشکل تاریخ در ۱۴۰۰ همچون این ضوابط است.
باقری اصل درباره سرویسهای ایجادشده هم توضیح داده بود که ایجاد و فراگیری سرویس نشانی پایگاه اطلاعات مکان اقامت اشخاص حقیقی و حقوقی، عرضه سرویس استعلام الکترونیکی مدارک تحصیلی و حذف استعلام کاغذی، سرویس دریافت شماره شبای مودیان، سرویس ازدواج و طلاق، استعلام اسقاط خودرو، استعلام مشمولیت غایب شاغل، سرویس اقامت خارج از کشور، سرویس استعلام تایید اماکن همچون مهم ترین سرویسهای ایجادشده است.
در این راستا بیستمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور امروز سه شنبه در سومین روز از سال ۱۴۰۰ به ریاست رئیس جمهوری برگزار و در این نشست روند تکمیل دولت الکترونیکی و پیوستن دستگاه ها به سیستم یکپارچه هوشمند الکترونیکی بررسی گردید. حسن روحانی تسهیل فضای کسب و کار و تسریع در صدور مجوزها را از محورهای عملی رفع موانع تولید برشمرد که با توسعه دولت الکترونیکی در این دولت در دستور کار قرار داشته و امسال هم با قدرت پیگیری و ادامه خواهد یافت.
باقری اصل هم درباره خروجی این جلسه در توییتر نوشت: مصوبات امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور، تسریع در اجرایی شدن سلامت الکترونیک و ایجاد سه رکن تنظیم گر، زیرساخت و اپراتور سلامت دیجیتال کشور، همکاری بانک مرکزی و سازمان امورمالیاتی در اجرای معماری سامانه پایانه های فروشگاهی، توسعه کشاورزی هوشمند و پنجره واحد خدمات استانی است.
منبع:

1400/01/06
02:22:03
0.0 / 5
1217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ابر نت