تعرفه واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار از ۵ به ۱۲ درصد می رسد

تعرفه واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار از ۵ به ۱۲ درصد می رسد

ابرنت: با مصوبه مجلس شورای اسلامی، سود تجاری واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد افزایش یافته و با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه واردات از ۵ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته به علت مشکلات در ارتباط با کرونا و مشکلات تولید و از طرفی، مشکلات واردات، قیمت گوشی با افزایش چند برابری مواجه بود. این در شرایطی است که بازار موبایل مستقیما از بازار ارز تأثیر می گیرد و با هر نوسانی در قیمت دلار و بخصوص افزایش قیمت ارز، دستخوش تغییراتی می شود.
همینطور مبحث ممنوعیت واردات گوشیهای بالاتر از ۳۰۰ یورو تابستان سالجاری بعنوان چاره ای برای مشکل واردات و کمبود گوشی عنوان شد و البته با جنجال هایی که این خبر به پا کرد و حتی با گران شدن گوشیهای پرچمدار هم گره خورد، مسئولان واکنش نشان داده و درنهایت اعلام گردید این مورد که در حد یک صورت جلسه در کمیته تخصیص ارز بوده و ابلاغی به گمرکات نشده بود که با تصمیم کمیته ای متشکل از وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات، لغو شد.
هرچند همان زمان هم واردکنندگان مدعی بودند گوشی ۳۰۰ یورویی تخصیص ارز نمی گیرد و واردکننده رسمی نمی تواند این گوشیها را وارد کند، چونکه ممنوعیت واردات گوشیهای بالای ۳۰۰ یورو به علت تحریم ها و محدودیت های ارزی، در کمیته های کارشناسی کمیسیون تنظیم بازار بررسی شده بود. علیرغم این در دو ماه گذشته و به ثبات رسیدن بازار ارز وضعیت واردات موبایل هم تا به ثبات رسید و حتی با کاهش قیمت ارز، در مدتی گوشیها هم کاهش قیمت را تجربه کردند.
در آخرین اخبار در ارتباط با تعرفه گوشی، نمایندگان شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی واردات گوشیهای موبایل ساخته شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند. برپایه این مصوبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه تبلت ها و ساعتهای هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه ای (همتا) ثبت کند.
ازاین رو همانطور که انجمن واردکنندگان موبایل در توییتر اعلام کرد، طی مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، قرار بر این است تا سود بازرگانی واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد افزایش یابد. بدین سان با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه واردات از ۵ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.
منبع:

1399/12/09
22:31:50
0.0 / 5
975
تگهای خبر: ابری , ارتباطات , حقوق , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ابر نت