كشف حمله سایبری گسترده در فرانسه

كشف حمله سایبری گسترده در فرانسه

ابرنت: سازمان امنیت سایبری فرانسه (ANSSI) در هشداری، از تلاش هکرها برای رخنه به شبکه شرکتها با بهره گیری از نرم افزار سنترئون در مدت سه سال اخیر پرده برداشت.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، نماینده سازمان ANSSI اعلام نمود این حمله در اواخر سال ۲۰۱۷ شروع شد و تا سال ۲۰۲۰ ادامه داشت با این وجود به گروههایی که ممکنست در این حمله هک دست داشته باشند اشاره ای نشد و تنها اعلام گردید که این حمله حالا به انتها رسیده است.

این سازمان با اشاره به یک گروه جاسوسی سایبری روسی، اعلام نمود این کمپین شباهتهای مختلفی به عملیاتهای پیشینی دارد که به سند ورم نسبت داده شدند. سازمان امنیت سایبری فرانسه حضور لطمه پذیری بک دور را در سرورهای گوناگون سنترئون کشف کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام نمود ادعاها درباره مرتبط بودن این حمله هک با روسیه بی پایه و اساس است. روسیه در هیچ جرم سایبری دست نداشته و ندارد.

شرکت سنترئون نرم افزار مونیتورینگ شبکه به مشتریانی نظیر ایرباس، تالس، توتال، شرکت برق فرانسه و اورانج می فروشد. یک سخنگوی سنترئون به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: این لطمه پذیری ممکنست در نسخه کد باز و قدیمی محصول این شرکت وجود داشته و در نرم افزاری که به شرکتها فروخته می شود، نبوده باشد.

سند ورم نامی است که پژوهشگران امنیت سایبری به گروهی از هکرها داده اند که با واحد اطلاعات نظامی روسیه همکاری می کنند. دولت آمریکا این گروه که به واحد ۷۴۴۵۵ هم مشهور است را در سال های اخیر به دست داشتن در عملیاتهای هک گسترده متهم کرده است.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا، در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ سند ورم به شبکه برق اوکراین حمله کرد و بازرسان سلاحهای شیمیایی در انگلیس را هدف گرفت و حزب سیاستی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه را هک کرد. مقامات آمریکایی این گروه را برای یک مجموعه از حملات بدافزاری که در سال ۲۰۱۷ شرکتها و سازمانها در بیش از ۶۰ کشور را هدف گرفت و میلیاردها دلار خسارت وارد کرد، مسئول می دانند. در جریان عملیات مذکور فعالیت بیمارستانها و تاسیسات پزشکی و همین طور بزرگترین شرکتهای جهان مختل شده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افشای عملیات هک در فرانسه به فاصله کوتاهی بعد از اتفاق مشابه در آمریکا صورت گرفته است. سازمانهای دولتی و شرکتهای بخش خصوصی در آمریکا هدف حمله هکرهایی قرار گرفتند که با آلوده کردن نرم افزار مدیریت شبکه شرکت سولار ویندز، موفق به نفوذ به شبکه آنها شده بودند.

منبع:

1399/11/30
18:09:33
0.0 / 5
1059
تگهای خبر: سرور , شبكه , فروش , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ابر نت