كشف ضعف امنیتی در رمزنگاری

كشف ضعف امنیتی در رمزنگاری

ابرنت: یک شرکت فناوری سوییسی با بهره گیری از کامپیوتر های کوانتومی لطمه پذیریهای رمزنگاری را برملا کرد که به مفهوم امکان شکسته شدن کدهایی است که تا قبل از این غیرقابل کشف تصور می شدند.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، یافته های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می ریزد و می تواند نتایج بزرگی برای شرکتهای فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی بی ام داشته باشد.

اما سایر کارشناسان امنیتی می گویند تا زمانی که این شرکت سوییسی جزئیات کامل تحقیقاتش را منتشر نکند، آماده نیستند چنین اتفاق مهمی را اعلام کنند. برنت واترز، استاد علوم کامپیوتر که متخصص رمزنگاری در دانشگاه آستین تگزاس است، در این زمینه اظهار داشت: اگر این مساله حقیقت داشته باشد، نتیجه عظیمی خواهد داشت. با این وجود بررسی موضوعی بدون انتشار جزئیات آن برای کارشناسان کاملا دشوار است.

سخنگوی شرکت آی بی ام اعلام نمود این شرکت حدود ۲۰ سال است که از ریسکهای رمزنگاری باخبر است و روی راهکارهای خود برای پرداختن به مسئله امنیت پست کوانتومی کار می کند. بنا بر این است که موسسه ملی علم و فناوری (NIST) میزبان چالشی برای طراحی یک استاندارد رمزنگاری کوانتومی جدید شده است.

برایان لاماکیا، مهندس مایکروسافت هم اظهار نمود رمزنگاران این شرکت در حال همکاری با جامعه رمزنگاری جهانی برای آماده کردن مشتریان و دیتاسنترها برای یک آینده کوانتومی هستند. اما گوگل در این زمینه هنوز اظهارنظری نکرده است.

شرکت تِرا کوانتوم تیمی متشکل از حدود ۸۰ فیزیکدان کوانتوم، رمزنگار و ریاضیدان دارد که در سوییس، روسیه، فنلاند و آمریکا مستقر هستند. مارکوس فلیتچ، مدیرعامل و موسس تِرا کوانتوم در مصاحبه ای اظهار نمود آنچه حالا بعنوان یک امنیت پست کوانتومی دیده می شود، امنیت پست کوانتومی نیست و ما نشان داده و ثابت کرده ایم که مطمئن نیست و قابل هک است.

این شرکت پروتکل رمزنگاری جدیدی طراحی نموده که مدعی است با کامپیوتر های کوانتومی قابل شکستن نیست و پروتکل جدید از توزیع کلید کوانتومی استفاده می نماید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تِرا کوانتوم هم اکنون به دنبال ثبت امتیاز انحصاری برای پروتکل جدید است اما اعلام نموده است که آنرا به رایگان در اختیار دیگران قرار خواهد داد.

منبع:

1399/11/20
13:35:15
0.0 / 5
1096
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ابر نت