با اعلام مقررات جدید

فعالیت در ویكی پدیا قانونمند می شود

فعالیت در ویكی پدیا قانونمند می شود

بنیاد اداره کننده دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا اولین دستورالعمل جهانی را با هدف پاسخگویی به انتقاد از عدم مقابله با سواستفاده از این سایت و فقدان تنوع، رونمایی نمود.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، پلتفرمهای آنلاین برای رفتارهای توهین آمیز، خشونت کلامی و اشکال دیگر محتوای مشکل ساز به شدت زیر ذره بین رفته اند و وادار شده اند مقررات محتوا را اصلاح کرده و نظارت دقیقتری را انجام دهند.

برخلاف رویکرد بالا به پایین غولهای شبکه اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر در مورد اداره محتوا، دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا که ماه گذشته ۲۰ ساله شد، در مورد مسائل در ارتباط با رفتار کاربران، عموما به داوطلبانی متکی است که پولی دریافت نمی کنند.

بنیاد ویکی مدیا اعلام نمود بعد از اینکه هیات امنا در ماه مه سال قبل به ایجاد استانداردهای اجبار آور جدید رای دادند، بیشتر از ۱۵۰۰ داوطلب ویکی پدیا از پنج قاره و ۳۰ زبان در ایجاد مقررات جدید مشارکت کردند.

کد رفتاری جدید ویکی پدیا آزار در داخل و خارج این سایت را ممنوع کرده و کاربران را از رفتارهایی مانند نفرت پراکنی، استفاده از ناسزا و حمله به خصوصیات شخصیتی و تهدید به خشونت فیزیکی و آزار و اذیت یا دنبال کردن فردی در مقالات مختلف برای انتقاد از کار وی برحذر می دارد. همینطور معرفی عامدانه اطلاعات غلط و جانبدارانه در محتوای ویکی پدیا ممنوع می باشد. ویکی پدیا در مقایسه با پلتفرمهای شبکه اجتماعی که برای محدود کردن انتشار اطلاعات غلط دست و پنجه نرم می کنند، سایت نسبتا قابل اعتمادتری به حساب می آید.

کاترین ماهر، مدیر اجرایی بنیاد ویکی مدیا در مصاحبه با رویترز اظهار نمود: نگرانی کاربران از این که مقررات جدید به معنای اعمال محدودیت بیشتر در این سایت است، بی پایه و اساس است.

ویکی پدیا ۲۳۰ هزار ویرایشگر داوطلب دارد که روی مقالات این سایت کار می کنند و بیشتر از ۳۵۰۰ ناظر دارد که می توانند اقداماتی نظیر مسدود کردن محتوا یا محدود کردن ویرایش بعضی از صفحات را انجام دهند. شکایات مطرح شده اغلب توسط گروهی از کاربران منتخب گروههای ویکی پدیا مورد رسیدگی قرار می گیرند.

بر اساس گزارش رویترز، ویکی مدیا اعلام نمود مرحله بعدی این پروژه کار برای اجرای مقررات خواهد بود.

منبع:

1399/11/15
17:57:12
0.0 / 5
915
تگهای خبر: استاندارد , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ابر نت