جهرمی خبر داد:

راه اندازی دو جزء مهم شبكه ملی اطلاعات تا آخر سال ۹۹

راه اندازی دو جزء مهم شبكه ملی اطلاعات تا آخر سال ۹۹

به گزارش ابرنت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:  دو جزء مهم شبکه ملی اطلاعات را تا پیش از اختتام سال راه اندازی می نماییم که شامل افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی می شود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» ضمن اشاره به انتقادات از وزارت ارتباطات در اجرای مطالبات رهبری در حوزه اجزای شبکه ملی اطلاعات، اظهار نمود: اجزای شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات و پیشرفت آن روشن است. اشاره مقام معظم رهبری به نامه ای است که در دیماه ۱۳۹۸ مکتوب شده که تعیین تکلیف کردند اختلاف در زیرساخت ها باید برطرف شود. عقب ماندگی به آن بخش اشاره دارد که در حال پیگیری است. سیاست های اصولی پهنای باند هم در سند افق ۱۴۰۴ که در شورایعالی فضای مجازی تدوین شده، آمده است و مطابق با این سیاست ها، نسبت پهنای باند داخلی خدمات پایه فضای مجازی به پهنای باند خارجی باید ۷۰ به ۳۰ درصد باشد.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد زیرساخت ارتباطی مستقر شده و ثمره استقرار زیرساخت های ارتباطی این شبکه، همین خدماتی است که استفاده می شود، افزود: اگر در بحران انتشار کرونا آموزش، سلامت، خرید و فروش بدون مشکل انجام شد، همگی به دلیل وجود زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات بود. اگر سال ۱۳۹۲ این بیماری شیوع پیدا می کرد چگونه دوام می آوردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در مورد توسعه زیرساخت اطلاعاتی که در ارتباط با بحث پیام رسان بومی و موتور جست وجو می شود، معتقد بودیم که باید بخش خصوصی با حمایت دولت آنرا اجرایی کنند اما بعد از فرمایش رهبری و هم تصویب طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات، این تکالیف را پذیرفتیم و الان هم آنرا با جدیت پیگیری می نماییم.

افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی
آذری جهرمی با اشاره به اینکه پیشرفت خوبی در این حوزه انجام شده و بزودی گزارش مکتوب آنرا عرضه خواهیم کرد، اضافه کرد: دو جزء مهم شبکه ملی اطلاعات را تا پیش از آخر سال راه اندازی می نماییم که شامل افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی می شود. بدین سان استقرار ۲۳ جزء زیرساختی شبکه ملی اطلاعات تکمیل خواهد شد.
وی در مورد اختلاف آماری در مورد میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد: ما در ابتدای دولت و طبق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، گزارشی از پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه را عرضه کرده ایم. الان هم جمع بندی ما طبق سامانه کنترل پروژه نشان داده است که ۹۰ درصد زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات استقرار یافته است. از طرفی مبحث لایه محتوا و خدمات هم در این شبکه دیده شده، اما همه آنها وظایف ما نیست و در آنجا هم چالش های زیادی مطرح است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه بخش زیرساخت اطلاعاتی هم تا آخر دولت استقرار می یابد، اظهار داشت: ارزیابی مرکز ملی از پیشرفت زیرساخت اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، ۲۵ درصد است که در ارتباط با چند ماه گذشته است. اما گزارش ارزیابی ما که روز گذشته دریافت شده، نشان داده است که این پیشرفت به نیمه رسیده است که البته باید منتظر گزارش مرکز ملی بود. در هر صورت مرجع نهایی ارزیابی، مرکز ملی فضای مجازی است و ما هم مستنداتی را در این حوزه منتشر می نماییم. خدشه ای در حوزه زیرساخت های ارتباطی وارد نبوده و تنها در روش اجرای زیرساخت های اطلاعاتی اختلاف نظرهایی وجود داشت.
مردم چند شب قبل در فضای مجازی درباره صدای آژیر قرمز صحبت کردند و گفتند در مناطقی صدای آژیر قرمز شنیده و هواپیمایی هم در آسمان دیده شده است. من همان زمان تلویزیون را روشن کردم و تمام شبکه های تلویزیون را گشتم هیچ کدام از شبکه ها درباره چنین چیزی صحبت نمی کردند. پس ازحدود سه ساعت دیدم که صدا و سیما درباره این آژیر صحبت می کند.

فضای مجازی به اخبار سرعت می بخشد
وی با اشاره به اینکه وقتی پای فضای مجازی به میان می آید ساختار عملکردی تفاوت می کند، اضافه کرد: اگر به شیوه قدیم به این فضا نگاه نماییم، توسعه و پیشرفت نخواهیم کرد. فضای مجازی به اخبار سرعت می بخشد و این راهش نیست که با بستن این شبکه ها جلوی راه توسعه را بگیریم، بلکه باید محتوای مناسب ایجاد نماییم و اقدامات و عملکردمان را متناسب با این فضا پیش ببریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به تماشای مسابقه فوتبال در اینستاگرام توسط کاربران بیان نمود: مدتی قبل یک گزارش ورزشی پخش گردید، مردم دوست داشتند این گزارش را در شبکه داخلی و با گزارش مجری محبوب شان بشنوند، اما این اتفاق رخ نداد. ازاین رو در حالیکه می شد این برنامه را با ترافیک داخلی تماشا کنند، اما در شبکه خارجی پخش گردید و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. همیشه با بستن فضای مجازی نمی توان به نتیجه دلخواه رسید، گاهی چاره کار آزاد کردن فضا است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه پهنای باند یک مساله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف کنند، اضافه کرد: مصرف به ذائقه افراد برمی گردد و نمی توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند. درباره پهنای باند، دو شکل نگاه وجود دارد. بعضی می گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. عده ای می گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظر گرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این علت بوده است که در اینباره تصمیم بگیرد.

سازمان ها به جای فرهنگ سازی، انتقاد می کنند
وی با تکیه بر ضرورت فرهنگ سازی توسط سازمان ها و نهادها بیان نمود: برخی معتقدند چون دستگاههای فرهنگی، محتوا را ارتقا نداده اند، پس پهنای باند را توسعه ندهید. سازمان هایی هستند باید فرهنگ سازی کنند، اما به جای این که بودجه را صرف فرهنگ سازی کنند، صرف انتقاد می کنند، اگر پهنای باند انجام نشده بود در روزهای کرونا چطور می توانستیم آموزش، سلامت و کسب و کار را پیش ببریم؟ نگاه افزایش پهنای باند، بدون در نظر گرفتن ضوابط فرهنگی ذهنیت اشتباهی است، باید جنس فرهنگ سازی را تغییر دهیم. دیگر نمی توان جامعه را با مکانیزم صداوسیما پیش برد، صداوسیما باید خودش را آپدیت کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به امنیت در فضای مجازی اظهار داشت: وضع ما از نظر امنیت وضع مناسبی است اما باید در این حوزه کار کرد، چون تفکر دست اندازی به قدرت ما زیاد است و افرادی وجود دارند که در این عرصه خرابکاری می کنند. باید به این نکته دقت کنیم که فضای مجازی دسترس پذیر است و مورد هجوم قرار می گیرد. ما سپر دفاعی دژفا را اجرایی کرده ایم تا جلوی اتفاقات را بگیرد.
آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت اتصال روستاها به اینترنت اظهار داشت: بیشتر از ۹۵ درصد روستاهای کشور به شبکه پهن باند متصل هستند. ارزیابی های مختلف نشان داده است ایران از نظر تعداد مشترک تلفن همراه و توسعه زیرساخت های ICT بالاترین دسترسی را دارد. البته پوشش روستایی پهن باند هنوز ضریب ۱۰۰ درصدی ندارد و تمام تلاش ما بر این است که تا پیش از آخر دولت، پوشش ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به سرمایه گذاری هایی که از سال ۱۳۹۲ تابحال در حوزه فناوری انجام شده است، اضافه کرد: در این زمان توانسته ایم از نظر شاخصهای کیفی و قیمت در میان کشورهایی باشیم که ارزان ترین خدمات پهن باند را از نظر پرداختی عرضه می دهند. در ارتباط با مقرون به صرفه بودن خدمات هم رتبه دوم را داریم. آمار دیگری وجود دارد که بر مبنای آن توانسته ایم رشد ۳۰ درصدی استارت آپ ها هم تجربه نماییم.

۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل هستند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه ما را موظف کرده است که تمام روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت متصل باشند، اظهار داشت: حالا ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل هستند. در بعضی مناطق کشور مانند زنجان، شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان چالش هایی داشتیم که اتصال روستاها را با کندی مواجه می کرد. با برنامه ریزی های انجام شده تا آخر دولت اتصال ۱۰۰ درصدی روستاها به اینترنت را شاهد خواهیم بود.
وی هچنین تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید تعداد مشترکین اینترنت از ۴ میلیون به ۷۰ میلیون نفر رسید، اینترنت تثبیت شد، تورم بخش ICT از ۱۱ درصد گذر نکرد و اقتصاد بخش فناوری اطلاعات ۳ برابر شد. این ها بزرگ ترین اقداماتی است که در حوزه فناوری اطلاعات در دولت تدبیر و امید صورت گرفت.
آذری جهرمی ضمن اشاره به مشکلات شبکه دانش آموزی شاد بیان نمود: با ذکر مثال می توان گفت گاهی اوقات تصویری از فردی در حال گدایی در فضای مجازی منتشر می شود، این صحنه نامناسب و دردآور است و برخی این تصویر را به کل کشور تعمیم می دهند در حالیکه اینطور نیست. در شرایط کرونا ۱۳ میلیون دانش آموز، ۱۴ میلیون دانشجو، ۱ میلیون معلم، ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه داشتیم که به واسطه زیرساخت های ارتباطی در روزهای کرونا به تحصیل و آموزش ادامه دادند. اگر عده ای از دانش آموزان به علل مختلف مشکلات ارتباطی داشتند نباید آنرا به کل کشور تعمیم داد.
وی اظهار نمود: البته ما به تمام تصاویری که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، توجه و به محل آنها سرکشی کردیم. تصویر از یکی از دانش آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان منتشر گردید که خانه ای با سنگ درست کرده بود تا بتواند در آن نقطه که به اینترنت متصل است مستقر شود و درس بخواند. شخصا به محل زندگی او رجوع کردم و روستای آنها به اینترنت متصل شد. در این خصوص مردم هم به ما خیلی کمک کردند.

تامین تبلت دانش آموزان، به حوزه کاری وزارت ارتباطات برنمی گردد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره عدم دسترسی دانش آموزان به ابزارهای الکترونیکی مانند تبلت بیان نمود: حالا سه میلیون دانش آموز به تبلت دسترسی ندارند، هزینه تأمین تبلت برای آنها، ۹۰۰۰ میلیارد تومان است. برخی اعتقاد دارند، تأمین این تبلت ها برعهده وزارت ارتباطات است، در حالیکه بودجه تخصیصی وزارت ارتباطات ۱۶۰۰ میلیارد تومان است، حدودا یک ششم مبلغی که برای خرید تبلت نیاز است. البته ما تمام تلاش خودمان را کرده ایم تا بتوانیم از اعتبارات، ظرفیت اجتماعی، کمک های مردمی و اپراتورها برای تأمین تبلت استفاده نماییم اما نیاز گسترده تر از اینهاست و اصلا به حوزه کاری وزارت ارتباطات برنمی گردد.
آذری جهرمی درباره نظارت به قیمت اینترنت اظهار نمود: ما با دو مکانیزم به اپراتورها نظارت می نماییم. یکی از راه سامانه هایی مانند نت سنج پلاس که کیفیت اپراتورها را از راه نصب ۶۰۰۰ هزار سنجه نشان داده است و دیگری سامانه ۱۹۵ که برای ثبت شکایت مردم در نظر گرفته شده است. ابزار نظارتی ما بیشتر از هر چیزی تذکر و امکانی برای قیاس اپراتورها با یکدیگر است. در گام های بعدی از تنبیه مالی هم استفاده می نماییم، همانطور که مدتی قبل دو اپراتور قیمت اینترنت را بالا بردند و ما بعد از در نظر گرفته جریمه برای آنها، قیمت را به قبل برگرداندیم.




منبع:

1399/11/13
15:37:48
999
0.0 / 5
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ابر نت