ارتباط استخراج بیت كوین با خاموشی ها چیست؟

ارتباط استخراج بیت كوین با خاموشی ها چیست؟

به گزارش ابرنت رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران از تبلیغات در مورد نقش استخراج رمزارز در کمبود انرژی و آلودگی هوا انتقاد کرده و با مقایسه آمار مصرف انرژی در کشور طی سالهای گذشته، اظهار نمود: این آمار نشان داده است که رشد مصرف انرژی امسال نسبت به روند سالهای گذشته جهش معناداری نشان نمی دهد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، استخراج رمز ارز، کسب و کاری نوپاست؛ همه ابعاد این کسب و کار هنوز کاملا شناخته شده نیست. در ایران با توجه با عنایت به سوق پیدا کردن علاقه مندان به این سمت، وزارتخانه های صمت، نیرو و ارتباطات و... از سال گذشته، بعد از تصویب قوانین مربوطه، موانع را از پیش پای سرمایه گذاران برداشتند و راه حضور آنها را تسهیل کردند. اما این روزها به علت خاموشی هایی که در کشور صورت گرفته، این شائبه بوجود آمده که در کشور و آن هم در زمان صعود قیمت بیت کوین، استخراج این رمزارز صورت می گیرد که منجر به قطعی گسترده برق شده است.
البته سخنگوی صنعت برق اعلام نموده که در بعضی از مناطق کشور محدودیت موقتی به دنبال مبحث محدودیت سوخت نیروگاه ها اعمال شده است که سبب شده در بعضی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم. قطع برق در بعضی بخشهایی از مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱، ۱۳ و ۱۴ تهران اتفاق افتاده و این محدودیت موقتی بدنبال مبحث محدودیت سوخت نیروگاه ها اعمال شده است که سبب شد در بعضی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.
این در شرایطی است که وزارت نیرو در پاسخ به این موارد اعلام کرده: با تصویب هیئت وزیران از ۱۳ مرداد سال ۱۳۹۸ استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها در ایران یک فعالیت قانونی به حساب آمده و بعد از کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای عموم مردم آزاد است. تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها با تعرفه برق صادراتی (بدون یارانه) انجام می شود و این امر به یکی از دو طریق دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا راه اندازی نیروگاه جدید توسط متقاضی میسر است.

تبلیغات منفی ضد صنعت استخراج رمزارز با صعود بیت کوین
در این راستا به نقل از فدراسیون فاوا، محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران، ضمن اشاره به اختصاص ۳۱۰ مگاوات انرژی به صنعت رمزارز کشور و دریافت تعرفه ای چندین برابر برق صنعتی از فعالان استخراج، تاکید کرده است که نباید صنعت استخراج رمزارز را «علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق» به «بلاگردان سوءمدیریت» در این عرصه تبدیل کرد.
وی تصریح کرد: صنعت استخراج رمزارز بعنوان صنعتی نوپا در کشور مسیر دشواری را پیش رو دارد. برآورد دقیق سهم ایران از توان پردازشی زنجیره جهانی بلاک چین بیت کوین امکان پذیر نیست ولی برآورد موسسات معتبر بین المللی حاکی می باشد که حدود ۳ الی ۴ درصد از توان پردازشی در کشور ایران متمرکز باشد. رشد مصرف برق در کشور به علت واگذاری انشعابات جدید و افزایش جمعیت و توسعه شبکه مصرف، امری غیرقابل اجتناب بوده و طی سالیان گذشته از الگویی مشخص پیروی کرده؛ به نحوی که در مطالعات و پیشبینی های وزارت نیرو لحاظ شده، ازاین رو این میزان افزایش، قابل پیشبینی است.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین با اشاره به اینکه بررسی میزان مصرف برق در سال 1399 نسبت به سال 1398 و در بازه زمانی ۴۹ روزه از آغاز آذر ماه تا ۱۹ دیماه مبین افزایشی معادل ۲۵۲۳ مگاوات است، اضافه کرد: این یعنی در مقایسه با افزایش مصرف در بازه زمانی مشابه در سال 1398 نسبت به سال ۹۷ (۲۲۱۷ مگاوات) رشدی معادل ۳۰۶ مگاوات را نشان داده است که کاملا منطبق بر مطالعات و پیشبینی وزارت نیرو جهت تأمین نیاز کشور و پایداری شبکه توزیع برق است. اما به تازگی بی توجه به این حقیقت، مطالبی در مورد تأثیر صنعت استخراج رمزارز بر مصرف انرژی کشور منتشر می شود.
شرفی با اشاره به اینکه تعرفه انرژی صنعت استخراج رمزارز رکورددار در بین تمام مصارف برق کشور است، اظهار نمود: صنعت استخراج رمزارز از صنعت فقط نام آنرا یدک می کشد؛ حال آنکه برق تخصیصی به این صنعت، رکورددار تعرفه در بین تمام مصارف کشور است. این نرخ ۸ برابر تعرفه صنعتی و به نحوی است که علاوه بر پوشش هزینه های تولید و انتقال، سود قابل توجهی را هم به صنعت برق کشور می رساند.
وی افزود: بررسی میزان افزایش مصرف برق امسال نسبت به سال قبل نشان داده است که افزایش مصرف متناسب و متوازن با سالهای قبل بوده و افزایشی معادل ۳۰۰ مگاوات نسبت به روند متداول را نمایش می دهد. این در شرایطی است که بنا به اعلام وزارت نیرو ۳۱۰ مگاوات انشعاب برق به صنعت استخراج رمزارز (فارغ از چگونگی تخصیص این ظرفیت به متقاضیان و اختصاص بیشتر از ۵۰ درصد آن به یک واحد استخراج دوملیتی) داده شده و با لحاظ این نکته می توان اذعان داشت مطالب و آمارهای جهت دار منتشره در نشریات و جامعه به دور از حقیقت بوده و این صنعت بدلیل نوپایی و کمبود اطلاعات عموم جامعه در مورد آن با بی مهری و انواع هجمه ها روبروست.

صنعت استخراج رمزارز را بلاگردان سوءمدیریت نکنید
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین با اشاره به اینکه مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها مختص به سالجاری نبوده و مسبوق به سابقه است، اظهار داشت: علل بسیاری در این حوزه ذکر می شود، مانند تکمیل ظرفیت منابع نگهداری مازوت و انباشت آن در انبارهای وزارت نفت که خود دلیلی برای عرضه بعنوان سوخت نیروگاهی است. چندین نیروگاه کشور با ظرفیتی عظیم (در حدود چند ده هزار مگاوات) در حال بهره گیری از سوخت مازوت هستند که طبیعتا ارتباط آن با مصرف ۳۰۰ مگاواتی صنعت استخراج رمزارز امری نامعقول بوده و قصد راویان از بیان چنین مواردی بیشتر حذف صورت مساله و سلب مسئولیت جلوه می کند.
شرفی اظهار نمود: هم زمان با افزایش قیمت بیت کوین، با نگاهی به جدول پیشبینی وزارت نیرو در مورد روند رشد مصرف برق کشور چنین به نظر می آید که این صنعت علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق، نقش بلاگردانی سوءمدیریت را هم بر عهده دارد. محاسبات مصرف برق و پیشبینی و چشم انداز افزایش مصرف در سایت توانیر، گویای همین مطالب است.
منبع:

1399/10/25
13:32:07
0.0 / 5
974
تگهای خبر: ارتباطات , شبكه , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ابر نت