كاهش واردات مسافری آیفون

كاهش واردات مسافری آیفون

به گزارش ابرنت به قول انجمن واردکنندگان موبایل، تغییر شیوه نامه رجیستری گوشیهای مسافری از مهرماه، سبب کاهش چشم گیر واردات مسافری آیفون شده است و اما با این حال،  سوءاستفاده از رویه مسافری هرچند کم، اما همچنان ادامه دارد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ چونکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و بعد از آن هم برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.
برای مقابله با این موارد، گمرک ایران چندی قبل اعلام نمود بر مبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصوبه ۲۷ مرداد ماه و در جهت پیشگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، از ۱۲ مهرماه سالجاری، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، صرفا در محل مبادی ورودی کشور و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرایی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می شود.
در این راستا انجمن واردکنندگان موبایل در توییتر نوشت: تغییر شیوه نامه رجیستری گوشیهای مسافری از مهرماه، سبب کاهش چشم گیر واردات مسافری آیفون شده است. اردیبهشت ماه ۴۳ هزار دستگاه و آبان ماه، ۴۰۰۰ آیفون مسافری وارد کشور شد. سوءاستفاده از رویه مسافری هرچند کم، اما همچنان ادامه دارد.
این انجمن پیش از این عنوان کرده بود: در ۱۲ ماه گذشته، ۱۵.۶ میلیون دستگاه موبایل از راه دو رویه تجاری و مسافری وارد کشور شد که در همان مدت، ۱۴.۸۵ میلیون دستگاه موبایل توسط مصرف کننده ایرانی خریداری و حالا در شبکه فعال است. آبان ماه سال جاری مجموعا ۹۷۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شد، در حالیکه مصرف موبایل آبان ۹۹۰ هزار دستگاه بوده است.
با این حال، به علت تشکیل صف های طولانی و چندساعته که منجربه تعلل مسافران و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار کرونا شده بود، معاون فنی گمرک بار دیگر با بیان خبر غیرحضوری شدن فرایند رجیستری عنوان نمود از تاریخ یک دی ماه، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و پیش از خروج از سالن مسافری بعد از اظهار گوشی از جانب مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن از راه بارکدخوان انجام می شود و بقیه مراحل غیرحضوری است.1399/10/06
01:45:06
1132
0.0 / 5
تگهای خبر: آیفون , شبكه
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ابر نت