معاون گمرك به ابرنت اعلام كرد:

شرایط رجیستری غیرحضوری موبایل از فردا

شرایط رجیستری غیرحضوری موبایل از فردا

به گزارش ابرنت آن طور که معاون فنی گمرک ایران می گوید، با غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه از اول دی، مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم اظهار و ثبت اطلاعات در مبادی ورودی، دیگر امکان ادامه فرآیند غیرحضوری رجیستری در سامانه را نخواهند داشت.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، مکاتبه اخیر گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد تبعات رجیستری حضوری، آن هم در شرایط کرونایی موجود باعث شد طی مذاکرات صورت گرفته، روال رجیستری گوشی در مبادی ورودی تغییر کند.
در ۱۲ مهر سال جاری بر مبنای ابلاغیه ای به گمرکات اجرایی، قرار شد هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و پس از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع شود و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت گیرد.
اما طولی نکشید که تشکیل صف های طولانی و چند ساعته باعث تعلل بسیار مسافران در سالن های ورودی شد که نه تنها باعث ایجاد خطر برای مسافران، بلکه کارکنان گمرک با عنایت به محدودیت های موجود شد.
در نهایت گمرک ایران طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و همینطور در جهت رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع کرونا جلوگیری شود.
بر این اساس، شرایط رجیستری باردیگر تغییر نمود و غیرحضوری شد؛ به صورتی که تمامی فرایندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می دهد، کمتر از یک دقیقه زمان بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می شود.
درآستانه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه، مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در گفت و گویی با ایسنا، جزئیات این جریان را تشریح کرده است.

ثبت اطلاعات توسط بارکدخوان
ارونقی ضمن اشاره به اینکه در نتیجه مذاکرات صورت گرفته بخشنامه قبلی در مورد چگونگی انجام فرآیند رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه نامه جدید به گمرکات اجرایی ابلاغ گردیده و از اول دیماه اجرایی می شود، در این رابطه توضیح داد: از فردا (دوشنبه)، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و پیش از خروج از سالن مسافری بعد از اظهار گوشی از جانب مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن از راه بارکد خوان انجام می شود. پس از این مرحله، انجام ادامه فرآیند رجیستری گوشیهای مسافری وارده به صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه "EPL" از جانب مسافر انجام می شود.

مسافران بدون عرضه اطلاعات از سالن خارج نشوند
وی با بیان اینکه مسافر دارای گوشی تلفن همراه نو، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهار نامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام نماید، اضافه کرد: باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد بخصوص "IMEI" تلفن همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و پیش از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک صورت گیرد.
معاون فنی گمرک تصریح کرد: مسافران دارای گوشی تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و عرضه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به علت به وجود محدودیت های سیستمی دیگر امکان ادامه فرآیند رجیستری در بستر سامانه EPL وجود ندارد.
ارونقی همینطور در مورد مسافرانی که موفق به انجام رجیستری نشده اند، خاطرنشان کرد: آن دسته از مسافرین ورودی به کشور از تاریخ ۱۲ تیر ماه تا اول دیماه که بنا به علل مختلف موفق به انجام رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده اند می توانند از راه سامانه مورد نظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرایی نسبت به انجام فرآیند رجیستری به صورت غیر حضوری (اینترنتی) و از راه سامانه اقدام نمایند.

امکان رجیستری فقط از کانال "EPL"
این مقام مسئول در گمرک ایران در ارتباط با سامانه EPL توضیح داد: این سامانه رجیستری به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافرین ورودی در بازه زمانی مورد نظر وارد کشور نشده و یا اساسا مسافر نبوده باشند امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت.
به قول وی، با عنایت به راه اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری) برای مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه میسر نیست.1399/09/30
18:20:59
5.0 / 5
865
تگهای خبر: اینترنت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ابر نت