انحصار مخابرات در عرضه فیبر نوری شكسته شد

انحصار مخابرات در عرضه فیبر نوری شكسته شد

به گزارش ابرنت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه انحصار مخابرات برای عرضه خدمات فیبر نوری شكسته شده و آسیاتك هم قادر به عرضه خدمات است، اظهار داشت: قرارداد سایر شركت ها هم در دست تبادل است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرامش، از کاربران خواست سوالاتشان را مطرح کنند تا به آنها پاسخ داده شود. وی در پاسخ به سوال یکی از کاربران که پرسیده بود چرا با عنایت به وضعیت اقتصادی کشور، قیمت اینترنت کاهش پیدا نمی کند، اظهار داشت: همه چیز گران شده، هزینه های اپراتورها هم افزوده شده و نگهداری شبکه ارتباطی هم با هزینه های به مراتب بالایی روبرو شده است. تثبیت قیمت اینترنت کار دشواری برای ما بود. اگر امکانش باشد، حتما نرخ ها را کاهش می دهیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره عرضه فیبر نوری توسط مخابرات است و اینکه چرا شرکت های اینترنتی دیگر فیبر نوری عرضه نمی دهند، توضیح داد: بعد از دو سال پیگیری، با قراردادی که بین شرکت مخابرات و آسیاتک امضا شده، انحصار مخابرات برای عرضه خدمات شکسته شده است. هر کجا مخابرات امکانات دارد، آسیاتک هم قادر به عرضه خدمات است. قرارداد سایر شرکت ها هم در دست تبادل است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه بهتر نیست به جای سرمایه گذاری روی فناوری 5G، به فکر استفاده گسترده تر از فیبر نوری باشیم؟ اظهار نمود: هر دو جایگاه خویش را دارند، نسل پنجم بدون توسعه فیبر نوری قابل اجرا نیست.
آذری جهرمی درباره مشکل نبود پورت خالی برای دریافت ADSL مخابرات توضیح داد: اگر واقعا مخابرات پورت خالی نداشته باشد، چاره شما استفاده از TD-LTE است. ایرانسل، مبین نت، های وب و زی تل این خدمات را عرضه می کنند.
وی با اشاره به امکانات اینترنت مجانی برای دانشگاهیان و شرایط فراهم شده برای دانشجویان دانشگاه آزاد بیان نمود: امروز فهرست سامانه های آموزشی دانشگاه آزاد برای اپراتورها ارسال شد و انتظار است از امشب استفاده از این سامانه ها مجانی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت ماهواره ای توضیح داد: یک فناوری جدید که تا سال ۲۰۲۵ فراگیر می شود. علاوه بر شرکت های آمریکایی، چینی ها هم به دنبال منظومه های ماهواره ای اینترنت هستند و یک تحول بزرگ برای دسترس پذیر کردن اینترنت در تمام سطح زمین و توسعه اینترنت اشیا است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه رجیستری عامل گرانی گوشی نیست، اظهار داشت: هزینه گمرک برای واردات گوشی پنج درصد است. مالیات و ارزش افزوده در هر حال با وجود و بدون وجود رجیستری مطابق قانون دریافت می شود. بعضی می گویند رجیستری را بردارید تا گوشی قاچاق وارد شود و ارزان شود. صرف نظر از صحت یا عدم صحت این ادعا، برای واردات گوشی احتیاج به ارز است. منابع ارزی هم محدود است و قاچاقچی ها ارز را از صرافی ها تأمین می کنند. یعنی یک تقاضای بزرگ برای خرید ارز ایجاد می شود که نهایتا نرخ ارز را بالاتر می برد و همه زندگی مردم را مبتلا به اختلال می کند.

منبع:

1399/08/02
23:07:14
1196
5.0 / 5
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ابر نت