۳۱ پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به اتمام رسید

۳۱ پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به اتمام رسید

مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورایعالی عتف اظهار داشت: ۳۱ پروژه پژوهش و فناوری در سال ۱۳۹۸ در سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) به پایان رسید.به گزارش ابرنت به نقل از دبیرخانه شورایعالی عتف، پیام چینی فروشان در مورد سامانه ساتع اظهار داشت: سامانه ساتع با هدف رفع نیازمندی ­ها و مشکلات فناورانه دستگاه­ های اجرایی کشور توسط توانمندی ­های پژوهش و فناوری موجود در دانشگاه­ ها، پژوهشگاه­ ها، شرکت ­های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در دبیرخانه شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و راه ­اندازی شده است.
مسئول امور پژوهش فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورایعالی عتف در ادامه اضافه کرد: این سامانه بستری جهت تبادل فناوری و تسهیل فرآیند ارتباط میان عرضه­ کنندگان فناوری و متقاضیان آنهاست که سبب تغییر رویکرد فعالیت­ های علمی و پژوهشی کشور به مساله محوری، ایجاد فضای مناسب برای شکل­ گیری اقتصاد دانش بنیان، انتقال نتایج دستاوردهای پژوهشی از مراکز علمی و پژوهشی و شرکت­ های دانش بنیان داخلی به صنایع کشور می ­شود.
وی در ادامه تصریح کرد: علیرغم وجود موانع و چالش­ های متعدد، در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال از جانب شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به حساب خزانه­ داری کل کشور بابت اجرای قراردادهای ثبت شده در سامانه ساتع واریز گردید؛ که مبلغ ۳۸۰ میلیارد ریال، بر مبنای میزان پیشرفت پروژه­ ها، به آنها پرداخت گردید.
چینی فروشان در مورد اجرای دقیق فرآیند ورود و ثبت از سوی شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به سامانه ساتع تصریح کرد و تصریح کرد: با عنایت به نوپا بودن این سامانه و ناآشنایی خیلی از مراکز علمی و پژوهشی با فرآیند اجرایی سامانه، خیلی از گزارش ­های پیشرفت با تأخیر از جانب مجریان پروژه­ ها جهت بررسی در سامانه به ثبت رسید که سبب به تعویق افتادن پرداخت ­ها گردید، همینطور فرآیند طولانی ثبت و انعقاد قراردادها توسط دستگاه ­های اجرایی سبب شده بیشتر قراردادها در نیمه دوم سال منعقد شود.
مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورایعالی مشخصات پروژه های تبت شده در این سامانه اظهار داشت: برپایه اطلاعات موجود در سامانه ساتع، حدود ۱۰۰ پروژه به ثبت رسیده در سامانه دارای میزان پیشرفت بیشتر از ۵۰ درصد بوده ­اند که از میان آنها ۳۱ پروژه پژوهشی خاتمه یافته است. در مجموع ۵۱ گزارش، ۳ کتاب، ۳ مقاله، ۶ مورد توسعه فناوری و ۴ مورد تغییر در فناوری های موجود از اجرای این پروژه ها حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه ­ها می ­توان تولید ماشین آلات، تجهیزات و نرم افزار یارانه ای اشاره نمود.
وی میانگین کلی پیشرفت پروژه­ های ثبت شده در سامانه ساتع برابر ۲۱ درصد اعلام نمود.
چینی فروشان در انتها ضمن تشکر از شرکت ­ها، بانک­ ها و موسسات دولتی بابت ثبت بموقع و دقیق اطلاعات اضافه کرد: با عنایت به تجربیات کسب شده طی ۲ سال راهبری این سامانه توسط دبیرخانه شورایعالی عتف، همینطور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه­ داری کل کشور در طراحی سازوکارها جهت تسهیل و روانکاری فرایندهای اجرایی شاهد دستاوردهای بهتری در سال ۱۳۹۹ خواهیم بود.

1399/04/26
13:29:18
5.0 / 5
2298
تگهای خبر: طراحی , فروش , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ابر نت