ستاری در مراسم افتتاح مركز نوآوری نشر دانش:

بازار بزرگ نشر را به استارتاپها بسپاریم

بازار بزرگ نشر را به استارتاپها بسپاریم

به گزارش ابرنت معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح «مركز نوآوری نشر دانش»، بازاری بزرگ را متعلق به حوزه نشر دانست كه با كمك ایده های خلاق جوانان و توانمندی استارتاپ ها توسعه می یابد و با تزریق نوآوری به این صنعت می توان شاهد تحولی اساسی در آن بود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در آیین بهره برداری از مرکز نوآوری نشر دانشگاهی که با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین ابراهیم آبادی، رئیس مرکز نشر دانشگاهی و تعدادی از مدیران استارتاپ های مستقر در این مرکز برگزار شد، اظهار داشت: شرایط فعلی کشور بسیار ویژه است. بیماری کرونا هم مزید بر علت شده که فضایی مناسب برای فعالیت استارتاپ های آنلاین ایجاد شود.
به قول ستاری، حوزه نشر یکی از حوزه هایی است که با فعالیت استارتاپ ها متحول می شود. حوزه ای که ظرفیت مناسبی برای توسعه استارتاپ ها و دانش بنیان ها است.
وی خاطرنشان کرد: بازیگران سنتی صنایع چاره ای جز پذیرش استارتاپ ها و فین تک ها ندارند. مثلا نظام بانکی کشور در ابتدا چندان از حضور فین تک ها در این عرصه استقبال نکرد؛ اما امروز خود بانک ها به دنبال توسعه فعالیت این بازیگران جدید هستند.
ستاری افزود: بازیگران سنتی حوزه نشر هم چاره ای جز پذیرش استارتاپ ها و جوانان ندارند. اگر در مقابل آنها بایستند، شکست خواهند خورد.
ایران کشوری پیشرو در حوزه فین تک
ستاری همینطور اظهار داشت: ایران یکی از پیشروترین کشورهای آسیا در حوزه فین تک است. این در شرایطی است که روزهای ابتدایی فعالیت آنها مخالفت های زیادی وجود داشت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تغییر نگرش را مهم ترین عامل برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در صنایع خواند و اظهار داشت: همین تغییر نگاه کمک کرده که فین تک ها بتوانند جایگاه درست خویش را در نظام بانکی کشور پیدا کنند. اگر این اتفاق در صنعت نشر هم بیفتد، بطور قطع این حوزه هم تغییری نوآورانه خواهد یافت.
به قول ستاری، در آینده نزدیک صنایع کشور متحول می شوند. مثلا نظام بانکداری هست، اما بانک ها به صورت مجازی فعالیت می نمایند. این اتفاق در همه صنایع رخ خواهد داد، برای همین صنایع باید آغوشی باز برای تحولات فناورانه و نوآورانه داشته باشند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان حضور استارتاپ ها در حوزه نشر را ضروری دانست و بر پشتیبانی از این جوانان برای توسعه فعالیتهای نوآورانه در این صنعت تصریح کرد.
سامانه سجام یکی از بزرگ ترین سامانه های تشخیصی
ایشان در ادامه بیان نمود: در خلال این چند سال بازیگران سنتی بانک ها، بیمه ها، فروشگاه ها و غیره با حضور استارتاپ ها در کنار خود راه آمدند و از بودن آنها استقبال کردند.
ستاری با اشاره به بازار بزرگ حوزه نشر در کشور، بیان نمود: اگر این بازار بزرگ در اختیار جوانان و استارتاپ ها قرار گیرد، بطور قطع تحولات نوآورانه و اساسی در این عرصه را شاهد خواهیم بود. مثلا سامانه سجام یکی از بزرگ ترین سامانه های تشخیصی در کشور است که به کمک جوانان و هوش مصنوعی در خلال یک ماه یک میلیون و ۲۰۰ هویت را شناسایی اینترنتی می کند.
وی خاطرنشان کرد: فناوری هوش مصنوعی یکی از فناوری های کاربردی در دنیای امروز است که باید برای توسعه آن همه توان دانش بنیانی کشور را به کار بگیریم.
اثبات توان علمی بالای کشور
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم اظهار داشت: حضور استارتاپ های فناور در این مرکز نشان دهنده توان علمی بالای کشور است که باید از این توانمندی به خوبی استفاده نماییم.
به قول غلامی، حوزه علمی کشور به رویکرد جدید و فناورانه نیاز دارد. این رویکرد نوین در اختیار استارتاپ ها و مجموعه های فناور است.
وزیر علوم تصریح کرد: باید از ظرفیت های این مرکز برای توسعه فناوری در حوزه نشر استفاده نماییم. اگر سرمایه گذاری در حوزه فناورانه را افزایش دهیم بطور قطع آینده صنایع کشور را تضمین کرده ایم.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، پشتیبانی از ایده ها و طرح های جوان در حوزه کتاب، نشر و سبک زندگی از اهداف شکل گیری مرکز نوآوری نشر دانش است. در این مجموعه ۱۱ استارتاپ مستقر هستند که در حوزه های مختلفی مانند فرهنگ و هنر، تولید محتوا، مدیریت پسماند، هوش مصنوعی و غیره فعالیت می نمایند. رونمایی و بازدید از استارتاپ های حوزه نشر و کتاب مستقر در این مرکز همچون برنامه های امروز بود.1399/04/24
14:00:03
2353
5.0 / 5
تگهای خبر: اینترنت , صنعت , فروش , فناوری
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ابر نت