با بروزرسانی لو رفت؛

جاسوسی گوگل، لینكدین و ردایت از كاربران موبایل

جاسوسی گوگل، لینكدین و ردایت از كاربران موبایل

به روزرسانی سیستم عامل آی او اس اپل باعث شد تا جاسوسی اپلیكیشن هایی مانند گوگل، رد ایت، لینكدین، تیك تاك و غیره از كاربران گوشیهای هوشمند لو برود.به گزارش ابرنت به نقل از اسلش گیر، گوشیهای هوشمند اطلاعات زیادی را از کاربران خود ذخیره می کنند و همین مسئله می تواند خطرات و مشکلات زیادی را برای امنیت و حریم شخصی افراد به وجود آورد. اپلیکیشن های گوشیهای هوشمند باید جهت استفاده از منابع و داده های گوشیها از کاربران اجازه بگیرند، اما عرضه سیستم عامل به روزشده آی او اس ۱۴ نشان داده است دهها اپلیکیشن تلفن همراه این کار را انجام نمی دهند.
کاربرانی که از آی او اس ۱۴ بهره برده اند می گویند ده ها برنامه تلفن همراه مانند گوگل نیوز، رد ایت، تیک تاک، لینکدین و غیره بدون اجازه مالکان گوشیها به کلیپ برد اطلاعات گوشی، رمزها و تمام داده های امنیتی آن دسترسی یافته و از این طریق از کاربران تلفن های همراه جاسوسی می کنند.
سیستم عامل آی او اس ۱۴ که یک ماهی است عرضه شده به کاربران در صورت استفاده اپلیکیشن های ثالث از کلیپ بورد گوشی برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آن اخطار می دهد. کلیپ برد حافظه کوتاه مدت گوشیهای هوشمند است که اطلاعات کپی شده توسط کاربر شامل متن، عکس و غیره را نگهداری می کند. با عنایت به این که خیلی از کاربران گوشیهای هوشمند اطلاعاتی همچون کلمات عبور، شماره های کارت های بانکی، شماره های تلفن های همراه و غیره را در کلیپ بورد نگهداری می کنند، دسترسی برنامه های ثالث به چنین اطلاعاتی امنیت و حریم شخصی افراد را به خطر می اندازد.
جاسوسی برنامه های ثالث از کلیپ بورد گوشیهای هوشمند به صورت دائم و پیاپی صورت می گیرد و با عنایت به همگام سازی داده های کلیپ بورد برخی گوشیها و کامپیوتر های شخصی این نوع دسترسی به داده های خصوصی می تواند به شکل جدی مشکل آفرین باشد.
نکته جالب اینکه برنامه های مانند لینکدین و رد ایت حتی در صورت فعال نبودن هم به روند سرقت اطلاعات از کلیپ بورد ادامه می دهند و حتی برنامه های ساده ای مانند برنامه پیشبینی آب و هوای AccuWeather و بازی های کال آو دیوتی و فورت نینجا هم این نوع سرقت اطلاعات را انجام می دهند.


منبع:

1399/04/16
22:21:33
5.0 / 5
2422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ابر نت