خط پایانی سوءاستفاده از خدمات ارزش افزوده

خط پایانی سوءاستفاده از خدمات ارزش افزوده

به گزارش ابرنت معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام نمود اپراتورهای تلفن همراه از امروز ملزم هستند الحاقیه مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره ضوابط ارائه و استفاده از خدمات ارزش افزوده را اجرا كنند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی این قبیل سرویس ها می شود.
باآنکه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما عرضه این خدمات برای بعضی از شرکت های ارزش افزوده، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد و به علت هزینه نسبتا بالایی که این خدمات در مقایسه با تماس و پیامک دارند، در دو سال قبل به شکل حل نشدنی به بالا رفتن قبض های گوشی و تمام شدن شارژ پولی کاربران تبدیل گشته بود. بنابراین محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود اگر خدمات واقعی ارزش افزوده که در پشتیبانی از کسب وکارها صورت می گیرد از کلاهبرداری ها جدا نشود، کل سرویسهای ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد.
در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب گردید که به باعث آن مقرر شد دارنده پروانه عرضه خدمات ارتباطی بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترک اعلام کند و همینطور برای مشترک به صورت جداگانه صورتحساب صادر کند. حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - هم اعلام نمود مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات معروف به آخر وس، از دوشنبه لازم الاجراست.
طبق مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هرگونه جمع آوری مبالغ بابت خدمات ارزش افزوده برای مشترکان تلفن ثابت و همراه پس پرداخت (دائمی) و پیش پرداخت (اعتباری) صرفاً باید از محل اعتبار خدمات ارزش افزوده صورت گیرد. همینطور دارنده پروانه موظف است بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده آنرا به مشترک اطلاع داده و حداکثر در سقف اعتبار خدمات ارزش افزوده مشترک، نسبت به فعال سازی خدمت ارزش افزوده درخواستی اقدام نماید.

مصوبه آخر وس با هدف پشتیبانی از حقوق مصرف کننده
در این راستا مجید حقی -معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- اعلام نمود: اپراتورهای تلفن همراه از امروز ملزم هستند الحاقیه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره ضوابط ارائه و استفاده از خدمات ارزش افزوده (VAS) را اجرا کنند.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه در آخرین جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۹۸ تصویب شده، اظهار داشت: با عنایت به وجود برخی چالش ها در ارائه خدمات ارزش افزوده، این مورد با هدف پشتیبانی از حقوق مصرف کننده تصویب شده است. با اجرای این مصوبه از جانب اپراتورهای تلفن همراه، سوءاستفاده و کلاهبرداری از راه خدمات ارزش افزوده آخر یافته و خدمات ارزش افزوده به صورت شفاف و قابل نظارت در اختیار مشترکان قرار می گیرد.
حقی درباره شرایط و هزینه های عضویت، روش های استعلام وضعیت عضویت و یا لغو آن اضافه کرد: در این مصوبه مبحث اعتبار خدمات ارزش افزوده پیشبینی شده است که برپایه آن مشترک می تواند بسته خدمات ارزش افزوده را با قیمت مشخصی خریداری کند و اپراتورها هم صرفا به مشترک اجازه می دهند خدمات ارزش افزوده را تا سقف اعتبار تعیین شده فعال کند.
معاون پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری خاطرنشان کرد: هرگونه مبلغی که بابت خدمات ارزش افزوده از مشترکان تلفن ثابت و یا تلفن همراه دائمی یا اعتباری کسر می شود باید از محل اعتبار تعیین شده باشد. دارندگان پروانه هم موظف می باشند بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترک اطلاع داده و حداکثر تا سقف اعتبار خدمات ارزش افزوده مشترک، خدمت درخواستی را برای وی فعال کنند.
حقی با اشاره به اینکه هرگونه تمدید یا فعال سازی مجدد اعتبار خدمات ارزش افزوده باید بعد از درخواست مجدد از جانب مشترک صورت گیرد، اضافه کرد: دارنده پروانه موظف است بعد از آخر اعتبار خدمات ارزش افزوده پیامکی در خصوص آخر اعتبار این خدمات برای مشترک ارسال نماید و برای مشترکین تلفن ثابت و همراه دائمی به صورت جداگانه صورتحساب صادر کند.
منبع:

1399/03/19
23:37:38
5.0 / 5
2404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ابر نت