كلاهبرداری با پوشش كسب وكار اینترنتی

كلاهبرداری با پوشش كسب وكار اینترنتی

ابرنت: در اقدامی جدید سوءاستفاده از روزهای قرنطینه، كلاهبرداران، افراد را به انجام كسب وكارهایی كه قابلیت انجام در منازل را دارند، تشویق می كنند و با اطلاعات نادرستی از حجم و زمان كار فریب می دهند و از آنها برای اقلامی كه مورد استفاده نیست، هزینه هایی را دریافت می كنند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، باتوجه به اهمیت بیش از پیش حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاه های الکترونیکی و گوشیهای هوشمند، امنیت اطلاعات آنها تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های خیلی از کاربران در فضای مجازی شده است. از طرفی حالا که بحث ویروس کرونا و تعداد مبتلایان به این ویروس در جهان خبرساز شده، خیلی از کلاهبرداران و سودجویان هم در کمین نشسته اند تا از این فرصت ایجادشده نهایت سوءاستفاده را داشته باشند.
گاهی شاهد افزایش فعالیت اپلیکیشن های مختلف درزمینه تست و شناسایی کرونا، خوداظهاری و پاسخ گویی به سوالات مربوط به کرونا، تب سنج و دیگر اپلیکیشن های مربوط به این ویروس هستیم که فاقد کارایی لازم بوده و گاهی اوقات به دنبال سرقت اطلاعات کاربران نیز هستند که هدایت به لینک و درگاه های بانکی جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و کاری از مهم ترین اهداف اپلیکیشن های جعلی طراحی شده است.
در موردی دیگر از کلاهبرداری، افرادی هستند که از تمایل افراد به ماندن در خانه سوءاستفاده می کنند. در صورتیکه که بیشتر مردم در قرنطینه خانگی هستند یا حتی الامکان می کوشند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از خانه خارج نشوند برخی از کاربرها، دوست دارند که بوسیله اینترنت کاری پیدا کنند یا کاری باشد که در منزل بتوانند انجام بدهند و از این کار درآمدی داشته باشند، اما در این بین متاسفانه افرادی هستند که از این شرایط و موقعیت سوءاستفاده می کنند.
در این راستا علی اصغر زارعی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: برخی از کاربران تلگرامی یا صفحه های اینستاگرامی تبلیغ می کنند اگر دنبال کاری در داخل منزل هستید ما می توانیم کاری برای شما پیدا نماییم، کارهایی که در منزل انجام دهید و به صاحب کار تحویل دهید؛ کارهایی مثل بسته بندی، شمع سازی، چرم دوزی، ساخت بدلیجات، پاکت، جعبه و کارهای شبیه این ها به شما معرفی می کنند و از شما می خواهند بر طبق مهارت و علاقه ای که دارید یکی از این کارها را انجام دهید.

اطلاعات نادرست درباره حجم و زمان کار
این کارشناس مدیریت افزود: سیستم های اطلاعاتی پس از انتخاب لوازم مورد نیاز کار، از شما می خواهند که قبل از فرستادن آن لوازم، پول را باید به حسابشان واریز کنید و اما در این فاصله مشتریان را با اطلاعات نادرستی از حجم کار، زمان کار و قوانین متناقض دیگر فریب می دهند.
وی با اعلان اینکه آنها در ابتدا ادعا می کنند که کار ساختن این شمع یا جعبه ها فقط چند دقیقه طول می کشد، اضافه کرد: اما در حقیقت بعد از آن که فیلم آموزشی را برایتان ارسال کردند ملاحظه می کنید این کار در کمال تعجب ساعت ها زمان می برد و اگر بخواهید کار را ادامه دهید نمی توانید آن تعداد را در زمانی که توافق کردید تحویل بدهید؛ در نتیجه تنها راهی که برایتان باقی می ماند انصراف از این کار است اما هزینه ای که برای خرید این وسایل با هم توافق کردید را به شما برنمی گردانند.
زارعی اظهار داشت: در حقیقت این افراد تعدادی وسایل کار بی مصرف را به قیمت چندین برابر به شما فروختند، وسایلی که مورد استفاده ای برای شما ندارند و اگر بخواهید ادامه دهید در مدت زمانی که توافق کردید، امکان درست کردن این موارد وجود ندارد و حتی اگر بخواهید شبانه روزی هم کار کنید، از کار شما ایراد می گیرند و کارتان را زیر سوال می برند و البته آن مبلغ توافق شده را هیچ گاه پرداخت نمی کنند.
این کارشناس مدیریت سیستم های اطلاعاتی با اعلان اینکه در این مدت خیلی از کاربران قربانی برخی از این ترفندهای تلگرامی یا صفحه های اینستاگرامی کاریابی اینترنتی شده اند، اظهار داشت: خصوصا در وضعیت شیوع بیماری کرونا که بیشتر مردم در قرنطینه خانگی هستند، فعالیت این کانال ها رو به افزایش است. بدین سبب سفارش می شود بدون اطلاع اولیه و کافی هیچ مبلغی در ابتدای کار به این افراد پرداخت نکنید، برای اینکه درصورتی که از انجام کار انصراف دهید، با ایراد و بهانه های طرف مقابل روبه رو می شوید و البته پول پرداخت شده را هم به شما برنمی گردانند.1399/02/06
21:57:14
2997
5.0 / 5
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ابر نت