حمایت از كسب وكارهای نوپای حوزه فناوری در سال ۹۸،

نوآفرینی برای استارت آپ ها

نوآفرینی برای استارت آپ ها

به گزارش ابرنت طرح ˮنوآفرینˮ با هدف پشتیبانی از كسب وكارهای نوپا شكل گرفته تا موانع استارت آپ ها همچون بیمه، مالیات، سرمایه گذاری و مجوز را برطرف كند و به قول وزیر ارتباطات توانایی ایجاد ۶۸ هزار شغل در سال را دارد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، استارت آپ یا شركت نوپا، كسب وكاری است كه اخیرا و در نتیجه كارآفرینی ایجاد شده، رشد سریعی دارد و برای تولید چاره ای نوآورانه و دوام پذیر برای حل یك نیاز در بازار شكل گرفته است. استارت آپ ها معمولاً مبتنی بر ایده هایی ریسك پذیر هستند و باآنكه می توانند در هر حوزه ای ایجاد شوند، اغلب به شركت هایی گفته می شود كه رشد سریعی دارند و در زمینه فناوری فعالیت می نمایند.
یكی از حوزه هایی كه چشم امید اقتصاد دیجیتال به آن است، استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات هستند كه البته از زمان راه اندازی تا رسیدن به مرحله ی سوددهی راه زیادی پیش رو دارند و حتی برخی از این شركت های نوپا در ابتدای مسیر شكست می خورند، اما برخی دیگر می توانند تا مرحله ی سودهای چند میلیاردی هم برسند كه نمونه هایی از آنها در ایران هم وجود دارد.
با عنایت به اهمیت و نقش استارت آپ ها در تحول دیجیتال كه به اعتقاد محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- راه نجات اقتصاد كشور است، همینطور در شرایط تحریم و با وجود مشكلاتی كه ایجاد می كنند، فرصت های خوبی وجود دارد كه بتوان به ارتقای بیشتر حوزه كسب وكارهای نو پرداخت و با خلاقیتی كه آنها دارند، بهره وری حوزه های كشاورزی، سلامت، انرژی، آب و برق و بسیاری زیرساخت های دیگر را ارتقا داد.
البته كسب وكارهای نوپا همواره با مشكلاتی روبه رو هستند كه همچون آنها می توان به مسئله تأمین اجتماعی، مالیات، ثبت شركت ها، انحلال و ایجاد هویت اشاره نمود. بنابراین در دو سال قبل تلاش هایی جهت بررسی این مسائل و رسیدگی به آنها انجام شده است. در نهایت مصوبه ای در دولت درباره بیمه شركت های نوآفرین و استارت آپ ها تصویب گردید و با رونمایی رسمی از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تیرماه ۹۸ شروع به كار كرد تا موانع استارت آپ ها همچون بیمه، مالیات، سرمایه گذاری و مجوز را برطرف كند.
همینطور در صورتی كه سرمایه گذاری و تأمین مالی در استارت آپ ها یكی از اشكالات موجود است، ابوالحسن فیروزآبادی -رئیس مركز ملی فضای مجازی- درباره این مورد اظهار نمود: مشكلی كه هم اكنون وجود دارد، مشكل تأمین مالی است كه در كشور ما بسیار گران است. این سبب می شود استارت آپ ها ملزم شوند از خودشان خلاقیت زیادی نشان دهند. نقش دولت ها هم تسهیل گری و كمك كردن به ایجاد نهادهای كمك كننده مانند سرمایه گذاری های خطرپذیر و تسهیلات بانكی و تأمین بازار مناسب برای استارت آپ هاست.
كمااینكه آذری جهرمی درباره نوآفرین توضیح داد: در طرح نوآفرین استارت آپ هایی را مد نظر داریم كه اندازه اقتصادی آنها از صفر تا ۵۰۰ میلیون تومان درآمد سالانه است و این استارت آپ ها سه سال فرصت دارند تحت حمایت قرار بگیرند تا خودشان را از درآمد صفر به ۵۰۰ میلیون تومان برسانند و اگر زودتر به این مقدار رسیدند، خدمات نوآفرین برای آنها تمام می شود و وارد مرحله بعدی می شوند. طرح نوآفرین با هدف پشتیبانی از كسب وكارهای نوپا، توانایی ایجاد ۶۸ هزار شغل در سال را دارد.
تأمین مالی استارت آپ ها و تسهیل قوانین برای آنها از مواردی است كه می تواند راه را برای این كسب وكارهای نوپا باز كند. ازاین رو اگر شركت یا تیم نوپایی به دنبال جذب سرمایه، یافتن برنامه شتاب دهی مناسب و ارتباط با سایر بازیگران این حوزه هستید، یا این كه مسیرهای ابتدایی برای رشد كسب وكارهای نوپا را پیموده اید و الان یك شركت بزرگ رشدیافته هستید، یا اگر شتابدهنده یا مركز رشد و در جست وجوی تیم های دارای استعداد رشد بالا و یا یك فعال علاقمند به حوزه نوآفرینی كشور و یا یك سرمایه گذار خطرپذیر هستید، می توانید وارد طرح نوآفرین شوید.1399/01/12
14:39:43
3126
5.0 / 5
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ابر نت